P1150601Ohlédnutí za výročím Trencka

Víc než důstojně proběhlo připomenutí 270. výročí úmrtí barona Františka Trencka, stejně jako slavnostní otevření výstavy o antropologickém výzkumu jeho mumie uložené v naší hrobce. Na vernisáži nechyběl ani br. provinciál, který má nad výstavou záštitu.

 

  

Vernisaz BT foto MBudikova 062 

Nejdříve byla výstava představena zástupcům médií, úvodní slovo zajistil ředitel Muzea města Brna PhDr. Pavel Ciprian a vedoucí Kapucínské hrobky v Brně Mgr. Kateřina Hlouchová. Samotnou výstavou provázeli členové antropologického týmu v čele s doc. Petrou Urbanovou z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. K vrcholům celé instalace patří bezesporu 3D animace postavy barona Trencka, ukazující ho v běžných činnostech. Baron jakoby doslova ožil, jednotlivé sekvence filmu navíc dokresluje podmanivá hudba z pera Antonia Vivaldiho.  

Akci svojí přítomností obohatila také skupina pandurů z chorvatské Požegy, která každoročně přijíždí do Kapucínské hrobky vzdát hold svému „veliteli“ a vojákům patřilo i hradní nádvoří, když předvedli improvizované dobývání pevnosti.

P1150543

Vernisaz BT foto MBudikova 042

Páteční dopoledne už patřilo duchovnímu zakončení celého projektu Trenck, na kterém se sešli všichni zástupci institucí, kteří se ho zúčastnili, odpoledne pak všem nabídlo slavnostní mši br. Dismase, který brilantně propojil dvě ústřední témata dne a to sv. Františka z Assisi  a barona Františka Trencka.

IMG 20191004 WA0041

Projekt Trenck patří k významným antropologickým i historickým počinům, je to poprvé, kdy se podařilo sestrojit celou postavu ve 3D na základě zkoumání ostatků jedince. Celý projekt iniciovala před 3 lety Kapucínská hrobka, když požádala Muzeum města Brna o navrácení Trenckova palce ukradeného před víc než 100 lety.